Kış Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Neye İyi Gelir? Tüm ayrıntılar…

Kış Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Neye İyi Gelir? Tüm ayrıntılar…
Yayınlama: 18.01.2023
A+
A-

Soğukların hissedildiği bu günlerde kış çaylarına olan ilgi artmaya başlıdı. Farklı tatlarıyla ve karışımlarıyla kış aylarının vazgeçilmezi olan kış çayları ilgi odağı olmaktadır. Soğuk kış aylarında içtikten sonra hem fiziksek hem de ruhsal olarak rahatlık sağlayan kış çayları, daha birçok faydayı sunmaktadır. Vücuttaki ısı dengesini sağlayan aromatik tatlara sahip olan bu çay, güne enerjik başlamayı da kolaylaştırmaktadır.

Kış Çayı Nasıl Yapılır?

Buharı üstünde sıcak kış çayları damak tadına uygun aromatik tatlara hazırlanabilir. Hazırlanışı kişinin tercihine göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple farklı çay tarifleri sunulabilir. Kış aylarında vücuttaki direncin düşmesine karşı hazırlanan kış çayı malzemeleri şöyledir:

– Yenibahar tohumu

– Kök halinde bir adet havlıcan

Simytech

– Zencefil

– Karanfil

– Çubuk tarçın

Bu malzemeler bir çaydanlığa alınarak 1.5 litre suyla beş dakika kaynatılmalıdır. Bu aromatik kış çayının hazırlanması ve demlenmesi sırasında ortamı hoş kokular sarmaktadır. Çayı fincana koyduktan sonra bal veya pekmezle tatlandırıp içilebilir. Bu çayın vitamin oranı oldukça yüksek olduğu için kış boyu içildiği taktirde vücuttaki ısı dengesini sağlar. Ayrıca lohusa anneler için oldukça faydalı olduğunu söylemek mümkündür.
Portakal Aromalı Kış Çayı Tarifi

Kış aylarında ayrıca ıhlamur ve portakalın aromatik tadından faydalanarak kış çayı hazırlayabilirsiniz. Portakal kabukları ve ıhlamur 1.5 litre suda kaynatılarak hazırlanabilir. İsteğe bağlı olarak çubuk tarçın kullanılabilir. İçime hazır hale geldikten sonra bal ile tatlandırabilirsiniz. Bu tarif daha yumuşak içimli olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Kış Çayının Faydaları Nelerdir?

Kış aylarında aromatik tatlarla zenginleştirilen kış çayları bol vitamin içermektedir. Faydaları saymakla bitmez:

– Bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve nezle gibi kış hastalıklarını önlemektedir.
İçeriğinde kullanılacak olan bitkinin türüne bağlı olarak bağırsak ve mide şikayetlerine önlem alınabilir.

– Ihlamur, melisa, zencefil, papatya gibi bitkilerle hazırlanan kış çayları psikolojik olarak fayda sağladığı için günlük stresi ortadan kaldırmaktadır.

– İçeriğinde C vitamini yoğunluğundan faydalanarak kış aylarına karşı vücut direnci artırılabilir.

– Öksürük, balgam ve solunum yolları enfeksiyonları için önlem almak adına etkili olduğunu söylemek mümkündür.

– Boşaltım sisteminde problem yaşayanlar için düzenli içim sağlandığı taktirde etkili sonuçlar gözlemlenebilir.

Kış Çayı Neye İyi Gelir?

Kış aylarında vücut direnci daha fazla düşmektedir. Vücut ısısının azalmasına bağlı olarak organizma hastalıklara karşı dirençsiz bir hale gelmektedir. Bu direnci artırmak ve vücut ısısını dengelemek adına bazı vitamin desteği alınmadığı taktirde hastalıklar kaçınılmaz olacaktır. Ancak kış çayları, düzenli tüketildiği taktirde bu hastalıklara iyi gelmektedir:

– Grip, soğuk algınlığı gibi vücut direncinin düşmesiyle doğru orantılı hastalıklara iyi gelmektedir.

– Bağırsak ve mide hastalıkları noktasında bazı kök bitkiler kullanıldığı taktirde hazım problemi ortadan kalkmaktadır.

– Düzenli tüketilen kış çayları hemoroid, mide kanseri, zatürre gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

– Depresyon, sinir, stres ve gerginlik halinde bazı stres azaltan bitkiler kullanılarak yapılan kış çayları stres hormonlarına çeki düzen vererek gerginliği almaktadır.

– Karın ağrılarına, kas ve kemiklerdeki ağrılara iyi gelmektedir.

Kış Çayları Zayıflamada Etkili midir?

Kış aylarında kilo almak kaçınılmazdır. Ancak düzenli olarak tüketilen, metabolizmayı hızlandıran bazı bitkiler, kış aylarında kilo alımını durdurmaktadır. Kış çaylarını hazırlarken bu bitkileri kullanmak oldukça fayda sağlayacaktır.

Zayıflatıcı etkisi doğrudan gerçekleşmez. Ancak zamana bağlı olarak vücuttaki ödem ve toksinlerin atımıyla kilo alımı kolaylaşacaktır. Kış çaylarının hazırlanması sırasında tatlandırıcı kullanılmamalıdır. Ancak çubuk tarçın gibi şeker oranını düzenleyici etkide maddeler kilo alımına destek sağlamaktadır. Zencefil tok tutmaya yardımcı etkisiyle bu süreçte destek sunabilir. Kış çayı bol limonla tüketildiği taktirde vücuttaki toksinlerin atımına yardımcı olur.

Zayıflamaya Yardımcı Etkili Kış Çayı Tarifi

Ender Saraç tariflerinden biri olan kış çayı, kış aylarında zayıflama sürecine önemli bir destek sunmaktadır. Tarif içeriğinde farklı aromatik tatlar kullanılmaktadır:

– Avokado

– Mate yaprağı

– Ihlamur

– Yeşil çay

– Kıyılmış zencefil​​​​​

Bu malzemeler uygun ölçülerde kullanılıp karıştırılarak 1.5 su bardağı suyla birlikte beş dakika kaynatılır. Herhangi bir tatlandırıcı kullanılmadan fincana alınır. İçine birkaç damla limon sıkılarak tüketilir. Tarif içeriğine isteğe bağlı olarak çubuk tarçın eklenebilir. Bu çay kişisel metabolizmaya uygun bir diyetle ve sporla desteklendiği taktirde kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

 

Sayberk İnşaat       Simytech