Hollandalı bankacı milyonlarca Euro kara para aklamaktan tutuklandı

Hollandalı bankacı milyonlarca Euro kara para aklamaktan tutuklandı
Yayınlama: 05.12.2022
A+
A-

Hollanda polisi, 31 yaşındaki Tilburglu bankacıyı büyük çaplı kara para aklamaktan tutukladı. Bölgesel yayıncı Omroep Brabant’ın bildirdiğine göre, suçlu bir bankacı olarak çalışıyordu ve yedi milyon Euro’dan fazla para akladığından şüpheleniliyor.

Polis ayrıca adamın evini, bir araba galerisini ve birkaç garajını da aradı. Aramada dokuz araba, çok sayıda pahalı saat ve piyasa değeri 600 bin avronun üzerinde olan bir parti esrar ele geçirildi.

Polis bu sabah yaptığı açıklamada, adamın Salı günü tutuklandığını söyledi. Polis, şüphelinin son altı ayda üç milyon Euro kara para akladığını gösterdiği iddia edilen ‘dijital bilgileri’ evinde buldu. Toplamda, zanlının bir buçuk yıllık bir süre içinde yedi milyon Euro’dan fazla para akladığı söyleniyor.

Simytech

Bu dijital bilgilerle ilgili araştırma henüz tamamlanmadı. Polis, aklanan miktarın daha da artacağını göz ardı etmiyor.

Habere göre polisin, bir süredir Tilburglu şüpheliyi izleyen özel bir Mali Soruşturma ekibi var. Bu olayda polise göre zanlı bir yeraltı bankacısıydı ve böyle bir bankacı, büyük miktarlarda parayı hareket ettirir veya kripto para birimine dönüştürür. Yasadışı uyuşturucu kaçakçılığından kazanılan para genellikle gayrimenkul, varlık veya yeni suç faaliyetlerine yatırılır. Polise göre, böyle bir bankacı organize suçta çok önemli bir halka.

Sayberk İnşaat       Simytech