Depremzedelere kolaylık için hazırlanan ‘Hızlı Vize’ hızlı olmayacak gibi

Depremzedelere kolaylık için hazırlanan ‘Hızlı Vize’ hızlı olmayacak gibi
Yayınlama: 15.02.2023
A+
A-

Türkiye’deki depremzedeler için Almanya ve Belçika’nın hazırladığı “Hızlı Vize” uygulamasında birçok bürokratik engeller mevcut.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından Almanya ve Belçika, depremzedeler için vize kolaylığı sağlayacağını açıklamıştı. Açıklamaya göre, bu ülkelerdeki yakınları tarafından bakımı üstlenilen depremzedelere üç aya kadar vize verilecekti.

Bu kolaylık kapsamında, Belçika’da bulunan ve vizesi sona eren depremzedeler vizelerini uzatabilecek. Türkiye’de evleri yıkılanlarsa, bir süre daha dönmek zorunda kalmayacaklardı.

BBC Türkçe‘den Yusuf Özkan’ın aktardığına göre “Hızlı Vize”, ne yazık ki o kadar da hızlı olmayacak

Özkan’ın Belçika basınından aktardığına göre, depremzedelerin “Hızlı Vize” uygulamasından yararlanabilmesi için haftalar gerekiyor. Normalde yaklaşık üç ay süren vize işlemleri, depremzedeler için birkaç haftaya indirilecek. Belçika ve Almanya bunun için personel takviyesi yapıyor.

Simytech

Depremzedeler için asıl sorun bürokratik engeller 

Avrupa’daki yakınlarının yanına gitmek isteyen depremzedelerin ilk olarak konsolosluklara giderek bizzat vize başvurusu yapmaları gerekiyor. Belçika’ya gelmek isteyen bir kişinin, Gaziantep başkonsolosluğu kapalı olduğundan Ankara, İstanbul ya da Antalya’ya gitmesi gerekiyor.

İstenen belgeler konusunda da değişikliğe gidilmeyecek, normal prosedürde istenen belgeler istenecek. Tüm eşyaları enkaz altında kalan depremzedeler, vize alabilmek için konsolosluk ya da büyükelçiliklere bir tomar belge teslim etmek zorunda.

Sayberk İnşaat       Simytech