Almanya’dan Kuzey Akım mesajı: Aceleci sonuçlar çıkarılmasın

Almanya’dan Kuzey Akım mesajı: Aceleci sonuçlar çıkarılmasın
Yayınlama: 08.03.2023
A+
A-

Almanya, Rus gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım boru hatlarına yönelik sabotajla ilgili Alman ve ABD basınında yer alan haberlerden “aceleci sonuçlar” çıkarılmaması uyarısında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Irak’ın Erbil kentinde yaptığı açıklamada, Kuzey Akım boru hatlarına yönelik saldırıya ilişkin tüm haberleri ve farklı aktörlerin elde ettiği tüm bulguları yakından takip ettiklerini belirterek, bu konuda önce ilgili makamların soruşturmalarını tamamlaması gerektiğini ifade etti.

Baerbock, “Bu, daha sonra hükümet olarak bulgulara dayanarak değerlendirme yapabilmemiz ve basında çıkan haberlerden kendimiz için aceleci sonuçlar çıkarmamamız için gerekli.” dedi.

Almanya’da Federal Başsavcılığın yanı sıra Danimarka ve İsveç’te de konuya ilişkin soruşturma yürütüldüğüne işaret eden Baerbock, ilgili makamlar arasında görüş alışverişinin yapıldığını, üç ülkenin kısa süre önce Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine soruşturmaların devam ettiği ve henüz bir sonuca varılmadığına ilişkin bilgi verdiğini anımsattı.

Simytech

Sayberk İnşaat       Simytech