Akrabalarına küsüp 59 yıl Türkiye’ye gitmeyen gurbetçi memleketine defnedildi

Akrabalarına küsüp 59 yıl Türkiye’ye gitmeyen gurbetçi memleketine defnedildi
Yayınlama: 06.12.2022
A+
A-

Hollanda’ya 1963 yılında giden Celal Tuna, bir kez bile memleketi Trabzon’a gitmedi. Geçen gün vefat eden gurbetçinin cenazesi memleketinde defnedildi.

Hollanda’da yaşayan 83 yaşındaki Celal Tuna, 1963 yılında Trabzon’un Yomra ilçesine bağlı Tepeköyü’nden Belçika’ya geldi. Tam 59 yıl önce Türkiye’den ayrılan Tuna, bir daha da Türkiye’ye ayak basmadı. Maden ocaklarında çalışmak üzere geldiği Belçika’dan Hollanda’ya geçen Celal Tuna, bazı özel nedenlerden dolayı memleketine ve akrabalarına yıllarca sırt döndü.

Geçen gün vefat eden Celal Tuna, vasiyeti üzerine Trabzon’da defnedi. Trabzon’un Yomra ilçesine bağlı Tepeköyü’nde doğan Celal Tuna, inadı ile ebediyete göç etti.

Simytech

“İnadı ile öldü”

Fransa’da yaşayan Serkan Tuna, amcasını Türkiye’ye götürmek için yoğun çaba harcadı. Amcam Celal Tuna’dan geçtiğimiz gün acı haber geldi diyen Serkan Tuna, “Amcam ölmeden önce cenazesinin memlekette defnedilmesini istemişti. Sağlığında memlekete götürebilmek için çok dil döktüm ama inadını kıramadım. 59 yıl sonra cenazesini götürdüm. “İnadı ile öldü” dedi.

Sayberk İnşaat       Simytech