18 yaşında hava yolu şirketi kuran gurbetçi Türk Almanya’nın gündemine oturdu

18 yaşında hava yolu şirketi kuran gurbetçi Türk Almanya’nın gündemine oturdu
Yayınlama: 20.01.2023
A+
A-

Almanya‘daki Türklerin başarılarından sık sık bahsediliyor. Fakat şimdiki örnek duyanları şaşkına çeviriyor. Daha henüz 18 yaşında olan Türk genci Adem Karagöz, kısa süre önce kurduğu “Bavarian Airlines” adlı hava yolu şirketi ile bir anda ülkenin gündemine oturdu.

Avrupa genelinde birçok gazete bu gençten ve genç yaşına rağmen büyük bir işadamı gibi adımlar atmasından bahsediyor. Uçuşlarına bu yılın sonuna doğru başlaması beklenen hava yolu şirketi, Münih Havalimanı’ndan birçok noktaya uçmayı hedefliyor. Şirketin CEO’su Adem Karagöz, Alman basınına verdiği demeçlerde, Alman hava yolu sektörüne nasıl gireceklerini ve uçaklarında nelere önem vereceklerinden bahsetti.

Lufthansa’ya rakip olacak

Küçük yaştan buyana uçaklara büyük ilgisi olduğunu ve kendisi de planör kullandığını belirten Karagöz, genelde uçak içi hizmetlerden ve konfordan memnun kalmadığı için bir hava yolu şirketi kurmaya karar verdiğini söyledi. Henüz lisansına izin çıkmadığı için uçuşlara ancak yıl sonuna doğru başlayacaklarını belirten Karagöz, kiralanan 12 adet “Embraer E195-E2″ tipi uçakla Münih’ten Viyana, Amsterdam, Londra, Berlin veya Düsseldorf gibi Avrupa kentlerine uçmayı planlıyor.

Simytech

Genç işadamı, Alman hava yolu sektörüne değişik bir konseptle girip Lufthansa’ya rakip olmak istediklerini söylerken RTL kanalına şu açıklamayı yaptı: “Daha önce Almanya’da yapılmayanı hayata geçirmek istiyoruz. Uçaklarımızın en önemi özelliği, yolculara daha kaliteli bir hizmet sunmak olacak” dedi. Daha lezzetli yemekler ve daha geniş koltuklara sahip olacak Bavarian Airlines’ın bu sayede yolculardan tam not alması hedefleniyor.

Bilet fiyatları nasıl olacak?

Genç girişimci, kaliteli hizmete rağmen uçak bilet fiyatlarını “Uygun” denecek seviyede tutacaklarını, düşük fiyatlara rağmen iyi bir gelir sağlanabilece görüşünü paylaştı. 18 yaşındaki Karagöz’ün emlak sektöründe de oldukça aktif olduğu ve Almanya’nın Darmstadt kentinde yüzü aşkın daire yaptığı belirtiliyor. Genç yaşına rağmen milyonlarca Euro’luk yatırımlara imza atan ve şimdi de hava yolu şirketi kuran Karagöz, “Parayı nereden buluyorsunuz” sorusuna şu cevabı verdi: “Paranın bir kısmı kendi bütçemden ve ailemin verdiklerinden. Bir kısmı da yatırımcılardan”. Karagöz, yapılan anlaşmalar gereği yatırımcılarının kim olduğunu söyleyemeceğini de belirtti.

2,1 milyon yolcu taşıyacak

Bild Gazetesi’ne konuşan Türk genci, kurduğu hava yolu şirketinin 2024 hedefinin 2,1 milyon yolcu olduğunu söylerken, günde onlarca uçuş gerçekleştireceklerini bildirdi. Hava yolunun uçuş programı henüz açıklanmadı. Lisans izni çıkar çıkmaz bu yöndeki çalışmalara hız verilecek ve bu yıl içinde ilk uçaklar havalanacak.

Sayberk İnşaat       Simytech